Osta Mondo kaudu Aafrika ja Afganistani käsitööd ja toeta puuduses olevate kogukondade toimetulekut! 

MTÜ Mondo arendab ja müüb Aafrika ja Afganistani partnerkogukondade käsitöötooteid, et toetada naiste ja erivajadusega inimeste toimetulekut. Stabiilne sissetulek võimaldab tootjatel oma elujärge parandada, iseenda ja pere tervise eest hoolitseda ning oma lapsi kauem koolitada. Kõik see tõstab eneseväärikust ja -usku.

Mondo toetab kohalikke käsitöölisi nii tootearenduses ja kvaliteedi lihvimises, kui ka välisturu leidmisel nende toodetele. Eesti arengukoostöö vahenditest ja toetajate abiga on Keenias, Ghanas ja Ugandas investeeritud ka vajalikku sisseseadesse, tööruumidesse ning rahastatud tootearendust ja koolitusi.

Tegutseme õiglase kaubanduse põhimõtetel ehk maksame tootjatele õiglast töötasu ja hoolitseme nende heade töötingimuste eest. Kasum toodete müügist suunatakse käsitööd valmistanud kogukondade iseseisva toimetuleku toetuseks.

Müügikohad: MTÜ Mondo kontor Telliskivi loomelinnakus, kauplus Ehe Mood Telliskivi kaubatänaval, erinevad laadad.

tooted2

Tootjakogukonnad

Põhja-Ghanas asuvas Kongo külas valmistavad naistegrupid imeilusaid Bolga korve ja kosmeetikatootena hinnatud shea-võid. Gruppide liikmed on peamiselt lesknaised, kelle positsioon ühiskonnas on madal, valdav osa naistest on kirjaoskamatud. Korvide punumine ja sheavõi valmistamine pakub neile olulist lisasissetulekut väikepõllumajanduse kõrval.

Uganda pealinna Kampala lähistel on kaks erivajadustega noorte kooli, kellega Mondo koostööd teeb – Bluesky ja KSPH. Oskuste puudumine, ühiskondlikud hoiakud ja noorte vähene eneseusk takistavad koolide asukate iseseisvumist ja tööturule sisenemist. Koolide töökodades õpitakse õmblemist, nahatööd ja punumist, et omandada oskusi iseseisvaks toimetulekuks. Valminud tooteid müüakse nii kohalikul turul kui Eestis, saadud sissetulek suunatakse töökodade käimashoidmisele ja arendamisele ning noorte elamiskulude tasumiseks ja taskurahaks. Mondost saab osta Uganda noorte tekstiilitooteid ja taaskasutusehteid.

Shianda külas Keenias on naised õppinud valmistama rõõmsavärvilisi helmestest ehteid. Müügil on käevõrud, kaelaehted ja kõrvarõngad. Lisaks sellele on Mondo alates 2012. aastast toetanud Shianda naiste õmblusõpet, et nad valmistaksid ise kogukonna laste koolivormid.

Afganistan. Mondo vahendab ettevõtte Zardozi (pärsia keeles “kuldne tikand”) kvaliteetseid tikandeid, erinevaid kotte ja pinaleid ning padjapüüre. Zardozi loodi pea 30 aastat tagasi, et pakkuda teenimisvõimalust toona massiliselt Pakistani saabunud Afganistani pagulastele. Tänagi teenivad tuhanded Ida-Afganistani maapiirkondades ja piiriäärsetes pagulaslaagrites elavad Afganistani naised Zardozi kaudu tikkimise ja käsitööga stabiilset sissetulekut. Isiklik sissetulek annab naistele tugevama positsiooni perekonnas ja kogukonnas ning võimaldab neil saada arstiabi ja harida oma lapsi.

Rohkem infot:
Diana Tamm
diana@mondo.org.ee